Метрики католицької церкви в Україні стали доступні на сайті

З 23 квітня на сайті з’явилися метричні книги католицької церкви в Україні. 

Метричні книги католицької церкви в Україні можна знайти через пошук и также перейти на сторинку всіх доступних населених пунктів з метриками саме католицької церкви. Також на сайті можна знайти метричні книги інших церкв.

Метрики католицька церква в Україні

Історія католицької церкви в Україні

Католицька Церква в Україні є частиною всесвітньої католицької церкви, під духовним керівництвом Папи в Римі. Більшість католиків в Україні належать до Української греко-католицької церкви, в той час як значна кількість інших належить до Латинської церкви (відомої як Римо-католицька), Русинської греко-католицької церкви або Вірменської католицької церкви.

Католицька церква в Україні складається з членів Української греко-католицької церкви, а також Римо-католицької церкви (латинського обряду) в Україні, Русинської католицької церкви та Вірменської католицької церкви. Більшість українських католиків належать до Української греко-католицької церкви. Римсько – католицька церква на території сучасної України була тісно пов’язана з Польщею і поляками, але церква підкреслює українську ідентичність з моменту здобуття незалежності країни від Радянського Союзу. 

Історія католицької церкви в сучасній Україні починається ще в 10 столітті, коли християнство в Малоросії було визнано державною релігією в 988 році, до розколу між Сходом і Заходом. Хоча записи християн і християнських храмів в середньовічному державі передують цій даті. В середині X століття Київ відвідала місія, яку очолив єпископ Магдебурзький Адальберт із Трірського монастиря. 

Після розколу Русинська церква, яку занесли до Києва візантійські греки, виявилася в числі східних православних церков. Після анексії Королівства Малоросії по Королівства Польщі в ході Галицько-волинських війн у Львові був створений Львівська архідієцезія в 14 – му столітті. В середині 15 століття митрополит Київський Ісидор спробував об’єднати Російську церкву з католицьким світом, відвідавши Флорентійський собор. 

Через конфлікт з Великим князівством Московським 1458 року Вселенський Патріарх Константинополя Ісидор II реорганізував Російську церкву, перенісши її столичну кафедру в Вільнюс. До 1480 року кафедрою митрополита церкви займав митрополит єпископ, призначений Папою, в тому числі Григорій Болгарський і Мисаїл Пструч. У 1595 році була підписана Брестська унія, яка офіційно об’єднала Русинську церква з католицькою церквою, здійснивши задум митрополита Ісидора. Після поділу Польщі в 1839 році в Полоцьку під тиском російського уряду більшість єпископів Русинської уніатської церкви підписали унію з Московським патріархатом, а увійшла до складу Австрійської імперії єпархія була перетворена в греко-католицьку церкву. 

У 1630 році єпископ Вірменської Апостольської церкви Миколай Торосович також підписав унію з Католицькою церквою, заснувавши у Львові вірменсько-католицьку єпархію.

У 1646 році інша східно-православна єпархія Мукачево підписала Ужгородську унію і якийсь час перебувала під керівництвом архієпископа Егерської в Угорщині. 

У 2001 році Україну відвідав Папа Іван Павло II, який провів офіційні та неформальні зустрічі в Києві та Львові. Очевидно, Українська Греко-Католицька Церква і Латинська Церква в країні тепло зустріли візит свого духовного батька. Не католицькі релігійні громади висловили сподівання, що візит сприятиме духовному і культурному оновленню в країні, стурбованої економічними і соціальними проблемами. 

У 2005 році кількість католиків оцінювався приблизно в 4,76 мільйона чоловік, що складає близько 7,3% населення. З них близько 4 мільйонів – греко-католики і 500-800 тисяч католиків латинського обряду. Є також невелика вірменська католицька громада, хоча до Другої світової війни кількість вірмен-католиків у Львові було значним. Характерною рисою українського католицизму є переважання віруючих греко-католиків над католиками. Україна – єдина країна в Європі, де католики східного обряду переважають над католиками.